7. 2. 2025 sa žiaci tercie a kvarty zúčastnili exkurzie do Revúcej. Navštívili Prvé slovenské evanjelické gymnázium a Litterru.
Prvé slovenské evanjelické gymnázium otvorilo svoje brány dňa 16. septembra 1862. Stalo sa prvou strednou školou v Uhorsku, na ktorej sa vyučovalo v slovenskom jazyku. Počas jeho dvanásťročného trvania v ňom pôsobilo mnoho významných osobností literatúry, histórie či náboženstva, ako napríklad Ján Francisci, August Horislav Škultéty, Matej Nandrássy či rodák z Revúcej Samuel Ormis. Výraznou postavou profesorského zboru bol Ivan Branislav Zoch, priekopník vo vyučovaní telesnej výchovy vo vtedajšom Uhorsku a autor prvej slovenskej učebnice fyziky pre gymnáziá. V roku 1868 sa tu konali prvé maturity v slovenskom jazyku. V roku 1874 ho uhorská vláda násilne zatvorila.
Litterra je vyspelý, kultúrno-vzdelávací projekt. Vyrástla na pôde novej budovy Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Budova je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola postavená zo zbierok a darov v čase, keď študenti Prvého slovenského gymnázia zistili, že im je v pôvodnej budove tesno. Toto miesto bolo stále priestorom vzdelávania, neskôr aj umenia, vzniklo tam Prvé slovenské literárne gymnázium, ktoré vynikalo výučbou literárnej tvorby či žurnalistiky. Odlišuje sa od „klasického múzea“ tým, že búra hranice. V Litterre je prísne povolené ísť za purpurové lano, dotýkať sa expozícií, skúšať ich, tvoriť. Ak sa návštevník chce vrátiť, ide v protismere prehliadky. Vyjadruje svoj postoj, nahlas obdivuje, smeje sa. Litterra je presne ako múzeum len úplne iné.
V Prvom slovenskom gymnáziu sme si priblížili časy slovenského útlaku a každodenný študentský život. Múzeum Litterra nám interaktívnou formou ukázalo krásu slova, písma a obrazu. Dostali sme šancu si vyskúšať rozličné spôsoby písania ako napríklad runy, hlaholika, atramentové pero, a dokonca aj písací stroj pre braillovo písmo. Ďalšia sekcia sa týkala obrazu, ako veľký fanúšik komiksov som si túto časť užila najviac, keďže sme si mohli nejaké prečítať. V podkroví múzea sme mali priblíženú knihu Hviezdoveda pomocou interaktívnej cyklistickej hry a ďalších aktivít. Exkurzia bola veľmi kultúrne a historicky obohacujúca.
Lenka Lipková, IV.AO