Problematika duševného zdravia a budovania psychickej odolnosti formou prevencie a edukácie, ako celospoločenská téma, si nachádza stále miesto aj v školách.
10. október, SVETOVÝ DEŇ DUŠEVNÉHO ZDRAVIA, nám intenzívnejšie pripomína potrebu ochrany duševného zdravia, posilňovania duševnej odolnosti, duševnej imunity, odtabuizovania rozhovorov o duševnom zdraví a podpore aktivít, ktoré pomôžu ľuďom, a primárne mladým ľuďom a deťom v tejto oblasti. Súčasnosť nám ukazuje, že je nevyhnutné, aby sme sa sústredili na metódy predchádzania duševných chorôb, primárne u mladej generácie.
„Prelomme ticho, ktoré je okolo mentálneho zdravia...“, riaditeľka UNICEF pre globálnu komunikáciu a advokáciu, Paloma Escudero.
Svetový deň duševného zdravia poskytuje príležitosť pre všetky zainteresované strany pracujúce v oblasti duševného zdravia hovoriť o svojej práci a o tom, čo je potrebné urobiť, aby sa starostlivosť o duševné zdravie stala realitou pre ľudí na celom svete.
Preto sme sa rozhodli na GK2 v Prešove „NEŠEPKAŤ O DUŠEVNOM ZDRAVÍ...“.
Žiaci z 28 tried 3. – 8. ročníka osemročného gymnázia, všetkých ročníkov klasického a bilingválneho gymnázia a pedagógovia školy, 852 členov komunity GK2, mali možnosť od 10. 10. – 13. 10. 2023 byť aktívni v tejto problematike - počúvať, poznávať, zdieľať, hovoriť, posúvať informácie, pýtať sa...
Podujatie „Nešepkajme o duševnom zdraví...“ bolo realizované formou workshopov v jednotlivých triedach so zameraním na interaktívne aktivity žiakov, pedagógov školy a pozvaných hostí – 22 odborných pracovníkov z 15 inštitúcií sídliacich nielen v Prešove, zaoberajúcich sa uvedenou problematikou primárne i sekundárne (KÁČKO/Ipčko, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Liga za duševné zdravie, FACESCAPE Slovensko, Prešovská univerzita, KR a OR Policajného zboru, Regionálny úrad verejného zdravia, Kolobeh života, Autisti Prešov, Európsky zbor solidarity, Trojlístok, Záujmové združenie žien MYMAMY, NOMORESTIGMA...).
Workshopy boli tematicky zamerané na:
- šírenie povedomia o duševnom zdraví a jeho odolnosti, na posilňovanie duševnej imunity
- destigmatizáciu duševných porúch, ako nástroja prevencie vzniku, prehlbovania a zanedbávania starostlivosti v tejto oblasti
- zvýšenie zdravotnej gramotnosti a posilnenie autonómneho a zodpovedného rozhodovania vo vzťahu k zdraviu v úzkom zameraní na závislostné správanie
- rodovú rovnosť, právo na rovnosť a nediskrimináciu na základe rodu a zvýšenie povedomia pri uplatňovaní práva na rovnaké zaobchádzanie
- zvyšovanie právneho vedomia
- bezpečný internet – nebezpečenstvo kyberšikany, nástrah internetu a sociálnych sietí, online nátlaku a ochrany osobných údajov
- mediálnu gramotnosť
- posilnenie kritického myslenia
- zdravý životný štýl, pozitívnu motiváciu
- stratégie predchádzania poruchám zdravia fyzického i psychického
PREČO sme sa rozhodli „NEŠEPKAŤ O DUŠEVNOM ZDRAVÍ...“?
Naše vnútorné prežívanie ovplyvňuje to, ako budeme fungovať vo vonkajšom svete. Pocity, myšlienky, emócie majú esenciálny význam na život, ktorý žijeme, hoci im často neprikladáme takú dôležitosť, akú by sme mali. Svetový deň duševného zdravia slúži na to, aby sme si pripomenuli, že sa musíme starať o seba a svoje vnútro.
Pozitívne reakcie účastníkov na poznané a komunikované informácie o tom, ako oddychovať a regenerovať, o zdraví a pohybe - nielen fyzickom, o komunikácii a „vyrozprávaní sa“, o prospešnom životnom štýle a životospráve, o tom, čo s tým „ pokiaľ máme pocit, že negatívne myšlienky a emócie ovládajú náš život a bránia nám v jeho užívaní a stres, ktorému čelíme, nedokážeme zvládnuť...“, o kritickom myslení, mediálnej gramotnosti... nám potvrdzujú správnosť voľby.
„NEŠEPKAJME O DUŠEVNOM ZDRAVÍ...“.
PhDr. Ľ. Bujňáková, školská psychologička
Vyjadrenia žiakov:
I.BB
Podľa môjho názoru i názoru triedy bola utorková prednáška výbornou príležitosťou na „sebazamyslenie“ a popremýšľanie nad výberom správnej partie. Zároveň si uvedomujeme aj dôležitosť vlastného duševného zdravia ako takého.
Vďaka prednáške vieme, aké škody môžu drogy nášmu zdraviu aj telu narobiť.
Týmto by sme sa chceli ako trieda poďakovať za poučnú prednášku, pretože aj v dnešných dňoch je to téma, ktorú netreba ignorovať.
III.B
Aktivita bola výborná, motivujúca. Na škole robím DofE a potrebujem rezidenčný projekt. Veľmi ma to oslovilo.
II. AB
Zaujímavý, neformálny rozhovor o činnosti organizácie Trojlístok, n. o. v Prešove. Prospešné.
II. B
Nápomocné, poučné.
U nás bol 2 psychologičky pracujúce v IPčku a zároveň Kreate clube. Bolo to zaujímavé. Predstavili nám čo obnáša ich práca, že musia byt neustále v pohotovosti ak by sa vyskytli nejaké krízové situácie. Hľadanie nezvestných, momentálne epicentrum zemetrasenia a pod. Povedali nám informácie o klube, že je to bezpečné miesto, zdarma a pre všetkých, môžeme tam len tak oddychovať alebo aj sa zapojiť do aktivít ak chceme. A že ak niekto potrebuje tak si tam môže aj vypýtať jedného z nich, ísť do “Kačka” a mať nejakú tu pol hodinku na vyrozprávanie sa. Proste „safe place“.
Podľa mňa to bolo fajn a interesantné.
V. BB
Nové informácie, zaujímavé. Spojenie s reálnym príbehom zaujalo.