Ako tohtoroční maturanti zo slovenčiny sme sa zúčastnili Literárnej exkurzie v Martine.
Prvá naša zastávka bol Národný cintorín, kde nás privítala veľmi milá pani sprievodkyňa s napínavým výkladom. Prezreli sme si miesta posledného odpočinku významných osobností ako napríklad Martina Kukučína, Martina Benku, Jozefa Cígera Hronského a mnohých ďalších. Pani sprievodkyňa nám aj opísala smútočné ceremónie, ktoré v minulosti prebehli, a ich pompéznosť. Už na prvý pohľad nás oslovil a zaujal Pamätník olympionikov, pri ktorom sme sa taktiež zastavili.
Nasledovalo Literárne múzeum sídliace v historickej budove v centre mesta. Tam na nás čakala prezentácia dejín slovenskej literatúry a knižnej kultúry a neskôr aj expozícia archívneho, knižného, galerijného a národopisného zamerania. Po tomto dych berúcom zážitku nasledoval ďalší presun, a to do Národnej knižnice.
Slovenská národná knižnica je konzervačná a depozitná knižnica - jeden exemplár dokumentu sa nevypožičiava a stáva sa súčasťou tzv. konzervačného fondu. Tento je uchovávaný pre budúce generácie, aby sme zabezpečili, že napríklad aj o 100 rokov bude informácia z neho dostupná, tak ako sú pre nás dostupné informácie v dokumentoch z minulých storočí. Zaujímavé, však? So zvedavosťou sme prešli takmer celú budovu SNK.
Poslednou zastávkou literárnej exkurzie sa stal Dom Jozefa Cígera Hronského. Autentické písomné a obrazové dokumenty, vecné pamiatky a výtvarné diela privezené z Argentíny, krajiny jeho posledného pobytu, predstavujú Jozefa Cígera Hronského aj ako technického kresliča, projektanta, ale hlavne výtvarníka, ktorý počas svojho života v zahraničí významne uplatnil svoj výtvarný talent. My sme mali možnosť vidieť panelovú výstavu, dobové fotografie, 3D miestnosť na premietanie filmov, literárne ukážky, výtvarné ukážky a o mnoho viac než si viete predstaviť. Bohatý program sme ukončili rozchodom v ľúbeznom centre mesta s krásnymi kaviarničkami a vôňou všelijakých dobrôt. Následne bolo potrebné sa už len premiestniť naspäť do Prešova, čiže inými slovami, znovu zdolať trojhodinovú cestu autobusom, no poviem vám, stálo to za to.
Andrea Klimková, VIII. AO
V piatok 3.11. sme sa spolu s učiteľkami slovenského jazyka a literatúry zúčastnili exkurzie do Martina. Cieľom našej výpravy bolo navštíviť niektoré významné miesta píšuce našu literárnu históriu.
Začali sme na Národnom cintoríne, kde sme sa dozvedeli mená a osudy slovenských spisovateľov, ktorí tu našli svoj pokoj a odpočinok.
Naše kroky ďalej smerovali do Múzea Matice slovenskej. Mali sme možnosť sedieť v miestnosti Národnej dvorany, dozvedieť sa históriu staršej slovenskej literatúry od Veľkej Moravy, cez barok až po slovenskú modernu 20. storočia. Pozornosť v nás upútali originálne umelecké diela, historický nábytok a rôzne písacie potreby. Vzácne texty, kódexy, prvotlače nám predstavili pomocou verných kópií originálov.
Následne sme sa presunuli do Slovenskej národnej knižnice, kde nás oboznámili s fungovaním knižnice, ukázali nám priestory, v ktorých fungujú. Mali sme možnosť vidieť aj najstaršiu knihu, ktorá bola ručne dofarbená pravým zlatom, najmenšiu knihu s rozmermi 3,5 cm x3,5 cm a ďalšie knižné skvosty.
Naša posledná zastávka bolo Dom Jozefa Cígera Hronského. Expozícia bola zaujímavým rozprávaním o živote a diele Jozefa Cígera Hronského na Slovensku aj v zahraničí. Sprístupnila nám pohľad na vecné pamiatky z osobnej pozostalosti, ukážky prác, výtvarných diel, 3D miestnosť na premietanie filmov pre deti a mnoho iných vecí.
Piatková exkurzia nám dala možnosť dozvedieť sa množstvo nových informácií, ktoré iste využijeme na maturite, ktorá nás čaká tento školský rok.
Účastníci exkurzie zo 4. BB