Novinky

          • Finále OK v basketbale žiakov SŠ

          • Dňa 17.4.2026 sa v telocvični SPŠ strojnícka Prešov odohral finálový turnaj v basketbale stredných škôl prešovského okresu. O postup do finále sa bojovalo v troch základných skupinách, odkiaľ sme postúpili z druhého miesta, a zaradili sa medzi šesť najlepších tímov tohto ročníka: SPŠ elektrotechnická Prešov Gymnázium Konštantínova Prešov, SSŠŠ ELBA Prešov, SPŠ stavebná Prešov, Gymnázium sv. Moniky Prešov, Spojená škola Masarykova Prešov.

            Naše gymnázium reprezentovali: Brindzko Radovan 2.C, Ďzubera Bruno 2.A, Kováč Viktor 3.AB, Lehotský Gregor 2.A, Maliňák Maxim 2.BB, Miščík Samuel 2.AB, Smrek Nicolas 2.A, Petík Tomáš 1.B, Rypák Dávid V.AO, Takáč Samuel 3.B, Muličák Šimon 2.A, Marcinčin Daniel 2AB.

            V prvom zápase sa nám nepodarilo vyhrať nad  SPŠ elektrotechnickou, ale v druhom zápase sme si napravili chuť, a po vynikajúcej kolektívnej hre sme zdolali SSŠŠ ELBA Prešov. V semifinálovej časti sme nastúpili proti SPŠ stavebná, s ktorou sa nám dlho darilo hrať vyrovnaný zápas, no v koncovke sme to nezvládli. Po tejto prehre chlapci nastúpili na zápas so SPŠ elektrotechnickou o tretie miesto, ktorý sme po predĺžení vyhrali o jeden bod.

            Naši chlapci ukázali, že vedia mať radosť z basketbalu, zvládať aj prehry, a že sa dokážu navzájom podporiť a zlepšovať sa. Ďakujeme im za ich výkon a zisk 3. miesta pre farby GK2.

             

            Mgr. Zuzana  Lašáková

          • Medzikultúrny dialóg študentov

          • Vo štvrtok 16. apríla 2026 sme na našom gymnáziu privítali hostí z Katedry biológie FHPV Prešovskej univerzity v Prešove.

            Hlavným bodom programu bola prednáška štyroch zahraničných študentov z Uzbekistanu a Albánska. Študenti sa podelili o svoje skúsenosti so štúdiom v zahraničí, predstavili svoje krajiny a hovorili o tom, čo im program Erasmus priniesol. Pre žiakov IV.AB to bola skvelá príležitosť nahliadnuť do sveta vysokoškolského štúdia a zároveň sa dozvedieť viac o iných kultúrach priamo od ich rovesníkov.

            Po prednáške nasledovala spoločná prehliadka stanovíšť aktuálne prebiehajúceho podujatia na škole, Gymnaziálny refresh III., so žiakmi Maximom Centkom a Tamarou Glusovou. Nechýbala ani návšteva Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove, kde ich sprevádzala p. Ali Brindová.

            Celé podujatie sa nieslo v priateľskej a otvorenej atmosfére. Okrem nových informácií si účastníci odniesli aj cenné skúsenosti, nové kontakty a priateľstvá naprieč krajinami.

            Ďakujeme organizátorom z Prešovskej univerzity, p. doc. Mačekovej a p. doc. Dojčákovej, a ... tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia.

            PaedDr. M. Mochnacká, PK BIO na GKII

            ... slová na záver:

            ,,Prednáška od študentov z Uzbekistanu a Albánska bola veľmi obohacujúca, keďže ide o menej mainstreamovo známe krajiny. Osobne oceňujem, že boli ochotní odpovedať na akúkoľvek otázku o štúdiu, krajine či živote a vážim si, že sa aj oni spätne zaujímali o Slovensko. Teším sa na ďalšie podobné podujatia v spolupráci s univerzitou."

            Maxim Centko, IV.AB

          • Naša žiačka strieborná v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti

          • Dňa 26. marca 2026 sa na SOŠ technickej v Prešove uskutočnil už 48. ročník krajského kola SOČ, v ktorom sa naša žiačka Liliana Fabianová zo IV.BB triedy umiestnila na vynikajúcom 2. mieste. Súťažila v odbore 04 – biológia a pred odbornou hodnotiacou komisiou obhájila prácu s názvom Mitochondriálne adaptácie kardiomyocytu počas akútnej fázy diabetes mellitus. Na svojom výstupe externe spolupracovala s Centrom experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied (SAV), konkrétne s Ústavom pre výskum srdca.

            Dané umiestnenie jej zároveň otvorilo dvere na celoštátnu prehliadku SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. – 29. apríla 2026 v Piešťanoch.

            Liliane srdečne BLAHOŽELÁME a držíme palce v už najvyššom kole tejto súťaže!

            Mgr. Andrea Oberstová – koordinátorka SOČ

          • 📚 Knižná burza: Staré príbehy našli nových majiteľov

          • Dňa 8. apríla 2026 sa v priestoroch našej školy uskutočnila už tradičná Knižná burza s mottom „Prines, daruj, vezmi, čítaj“. Vestibul GK2 sa na dopoludnie zmenil na živé miesto stretnutí a priateľských rozhovorov nielen o knihách.

            Burza nebola len o výmene "papiera". Bola o zdieľaní hodnôt, skúseností a možností, ako dať druhú šancu knihám a veciam, ktoré by inak zapadali prachom.Žiaci aj učitelia mali možnosť získať zaujímavé tituly úplne zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok, ktorý bude i tento rok určený na zakúpenie nových minikompostérov. Lebo my na GK2 myslíme eko.

            Toto podujatie opäť ukázalo, že láska ku knihám a zmysel pre komunitu sú na našej škole stále živé. A potvrdili sme si, že „Kniha, ktorú sme už prečítali, môže byť pre niekoho iného úplne novým svetom. “

            Ďakujeme!

            PhDr. Silvia Ernstová

            za PK SJL a EkoĎalej

          • Kampaň „Máte slinu?“    

          •                                                                 Nadácia KVAPKA NÁDEJE

            Naši študenti GK2 ukázali, že majú nielen vedomosti, ale aj veľké srdce ♥

            V piatok 10. 04. 2026 naši študenti „biológovia“ GK2 urobili veľký krok, ktorý má zmysel pre mnohých pacientov s leukémiou, čakajúcich na svojho “genetického dvojníka“. Prihlásením sa do databázy darcov kostnej drene preukázali odvahu, empatiu, ľudskosť a skutočný záujem pomáhať druhým. Ich rozhodnutie nie je samozrejmosťou, je to uvedomelý krok podať ruku niekomu, koho nikdy nestretnete, a predsa mu môžete dať kúsok seba. Dať mu šancu na život, plány, sny, darovať budúcnosť.

            Ďakujeme za vašu odvahu, sme na Vás hrdí.

            #mateslinu #daruj život #kostnadren #pomoc #rešpekt29

            PaedDr. Miriam Liptáková

          • 22. medzinárodné  Masterclasses – Hands On Particle Physics 2026

          • 27. marca 2026 sa žiaci 7.AO a 4.AB zúčastnili medzinárodného podujatia „Master-classes – Hands On Particle Physics“, ktoré organizovala Katedra fyziky, matematiky a techniky FHPV PU v spolupráci s Katedrou jadrovej a subjadrovej fyziky PF UPJŠ v Košiciach a s medzinárodnou skupinou pre popularizáciu časticovej fyziky IPPOG.

            Žiaci zažili aktívny výskumný deň. Úvodné prednášky odborníkov z časticovej fyziky ich pripravili na praktickú časť podujatia - na základe reálnych dát z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve  žiaci identifikovali častice, ktoré vznikli v procesoch zrážok urýchlených častíc. V záverečnej časti sa zúčastnili videokonferencie, ktorú moderovali pracovníci z CERNu, a spoločne zo žiakmi z Timisoary (Rumunsko), Patrasu (Grécko) a Lavrasu (Brazília) diskutovali o výsledkoch získaných v praktickej časti akcie v anglickom jazyku. Výsledky žiakov z Prešova úspešne prezentoval náš žiak zo septimy Ján Mladý.

                                                                                                                      RNDr. Mária Romanová, PK fyziky a chémie

          • CELOŠTÁTNE KOLO OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU

          • Podľa údajov z roku 2026 je francúzština 4. najpoužívanejším jazykom na svete, ktorým hovorí približne 396 miliónov ľudí na piatich kontinentoch. Počet frankofónnych hovoriacich neustále rastie, pričom viac ako 50 miliónov ľudí sa francúzštinu aktívne učí. Podľa Emmanuela Samsona je učenie francúzštiny pasom do frankofónneho sveta.

             V dňoch 26. a  27. marca 2026 sa v Bratislave konal 35. ročník CELOŠTÁTNEHO KOLA OLYMPIÁDY VO FRANCÚZSKOM JAZYKU. Našu školu reprezentoval študent 4. AB triedy Maxim Centko, víťaz krajského kola v kategórii 2B. Spomedzi zástupcov všetkých krajov si Maxim vybojoval cenné 3. miesto. Tešíme sa spolu s ním a prajeme mu veľa entuziazmu pri  ďalšom štúdiu a objavovaní  francúzštiny.

            Súťaž bola už tradične  obohatená o zaujímavé a veľmi prínosné aktivity, ktoré organizátori na čele s Doc. Jankou Bírovou zo Slovenskej asociácie učiteľov francúzštiny (SAUF) pripravili pre súťažiacich a ich učiteľov. Pridanou hodnotou  súťaže bola prítomnosť frankofónnych hostí: pána  Emmanuela Samsona - vedúceho  frankofónneho regionálneho centra pre strednú a východnú Európu (CREFECO) a špecialistu na medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania a akademickej práce z Medzinárodnej organizácie  pre Frankofóniu Organisation internationale de la Francophonie (OIF) a mladých francúzskych  dobrovoľníkov Floriana Dobigeona et Noa Bertranda z medzinárodnej organizácie  KERIC.

            Mgr. N. Čirská

          • Skvelý úspech našich mladých chemičiek

          • Chemická olympiáda – okresné kolo, kategória D

            Dňa 12. marca 2026 sa konalo okresné kolo Chemickej olympiády v kategórii D, v ktorom našu školu reprezentovali 2 žiačky, ktoré dosiahli fantastický výsledok. V silnej konkurencii ostatných škôl si vybojovali tie najvyššie priečky s vysokým počtom bodov:

            • 🥇 1. miesto: Zara Žlebčíková, IV.AO
            • 🥈 2. miesto: Lucia Budaiová, I.CB

            Dievčatá predviedli nielen výborné teoretické vedomosti, ale aj zručnosť pri riešení náročných praktických úloh. Úlohy praktickej časti tohto ročníka boli zamerané na ušľachtilé kovy – meď, striebro a zlato.

            Žiačky svojím úspechom potvrdili, že chémia ako prírodovedný predmet môže byť zaujímavá.

            Obom dievčatám srdečne blahoželáme, ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a držíme palce v krajskom kole.

            RNDr. Monika Mruzová, PK fyziky a chémie

             

            „Chémia ma veľmi baví a preto som sa rozhodla vyskúšať olympiádu z chémie. Bola to pre mňa obrovská skúsenosť. Išla som tam z pocitom, že vyskúšam a uvidím ako to tam chodí aby som budúci rok vedela ako na to. Vôbec som nečakala, že by som vyhrala. Aj keď som si vedomá, že krajské kolo už bude ťažšie a konkurencia bude väčšia, veľmi sa naňho teším.”
            Zara Žlebčíková

            „Z môjho úspechu som úprimne prekvapená, vôbec som to nečakala. Celá olympiáda mi dodala viac sebadôvery, motiváciu, skúsenosti a nových ľudí. ”
            Lucia Budaiová

          • Tím GK2 úspešný na Majstrovstvách SR v šachu

          • Šachový tím GK2 bol úspešný na Majstrovstvách Slovenska školských šachových tímov, kde si získal 5. miesto. Tento úspech je výsledkom vynikajúcich schopností a tímového ducha našich študentov: Dávid Eliáš 4·BB, Olívia Seková 2.CB, Matej Mižanin 4·AO a Nicol Knapová 2.CB.

            Majstrovstvá sa konali 26.3.2026 v športovej hale v Ružomberku, naraz súťažilo 652 študentov v kategóriách SŠ, ZŠ 1., ZŠ 2.

            Fotografie (odkaz) zobrazujú atmosféru turnaja, športové výkony, koncentráciu, vzájomnú podporu a radosť po úspešných momentoch.

            Detailné výsledky 7 kôl x 4 šachovnice:

            https://s3.chess-results.com/tnr1351439.aspx?lan=4&art=0&turdet=YES&SNode=S0

            Gratulujeme celému tímu, ďakujeme za reprezentáciu GK2 na celoštátnej úrovni a dúfame, že ďalšie úspechy budú aj v nasledujúcich rokoch. 🍀

            Mgr. S. Gmitro

    • Kontakty

      • Gymnázium
      • +421 51 77 257 37
        +421 911 693 368
      • Konštantínova 2
        080 01 Prešov
        Slovakia
      • 00161110
    • Prihlásenie