Novinky

          • Okresné kolo Geografickej olympiády, kategória E

          • Adam Sedlák, žiak IV·AO triedy sa stal víťazom okresného kola geografickej olympiády kategórie E (8. - 9. ročník ZŠ, resp. tercia - kvarta).

            V silnej konkurencii 40 žiakov získal 92 bodov zo 100 možných.

            K postupu do krajského kola mu srdečne blahoželáme a držíme palce.

            Mgr. Ondrej Sabolčík

          • 🔥 Napätie, emócie a skvelé výkony! Turnaj vo vybíjanej má za sebou 2. ročník 🔥

          • Dňa 25. 03. 2026 sa na našej škole odohral druhý ročník obľúbeného turnaja vo vybíjanej pre žiakov tried príma až kvarta – a veru, bolo sa na čo pozerať!

            Súťažiaci nastúpili v dvoch kategóriách – chlapcidievčatá, pričom zápasy prebiehali systémom každý s každým a dokonca dvojkolovo. Každý tím tak dostal šancu ukázať svoju bojovnosť, taktiku aj tímového ducha naplno.

            V prvom kole rozhodovali vzájomné zápasy, v druhom kole sa do hry dostali aj minúty a počet vybitých hráčov čo rozhodlo o konečnom poradí. Následne sa každý zápas dohral až do konca.

            💥 Nechýbali napínavé momenty, skvelé obraty ani búrlivá podpora kamarátov. Atmosféra bola jednoducho fantastická!

            Po sérii výborných a miestami dramatických zápasov sa triedy umiestnili nasledovne:

            🏆 Chlapci
            1.miesto - IV.AO
            2.miesto - III.AO
            3.miesto - II.AO
            4.miesto - I.AO

             🏆 Dievčatá
            1.miesto – IV.AO
            2.miesto – II.AO
            3.miesto – III.AO
            4.miesto - I.AO

            👏 Veľká vďaka patrí všetkým hráčom za ich energiu, fair play a chuť zabojovať. Ukázali ste, že šport na našej škole má svoje pevné miesto!

            Už teraz sa tešíme na ďalší ročník – bude ešte lepší! 💪

            #vybíjaná #turnaj #školskýživot #fairplay

            PaedDr. Martina Kušnirová

             

          • Dekanátne kolo súťaže Spoznaj Bibliu

          • V stredu 25. marca 2026 sa na Gymnáziu sv. Moniky konalo dekanátne kola vedomostnej súťaže Spoznaj Bibliu.

            Našu školu reprezentovali ako tím:

            Lenka Lipková (V. AO)

            Klaudia Findišová (2. C)

            Frederik Smolko (1. B)

            Spoločne sa im podarilo získať pekné 2. miesto. Blahoželáme a prajeme nech Božie Slovo je naďalej ich inšpiráciou a posilou počas štúdia na GK2.

             

            sr. Lucia Vojtašáková

          • Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína

          • Dňa 24. a 25. marca 2026 sa v priestoroch ZŠ Kúpeľná v Prešove uskutočnilo okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín. Prvý deň patril prednesu prózy, druhý deň umeleckému prednesu poézie.

            Našu školu v próze úspešne reprezentoval Erik Baran z tercie, ktorý v silnej konkurencii 24 súťažiacich získal krásne 3. miesto. V kategórii poézie nás potešila Ella Diana Mazarová z tercie, ktorá si spomedzi 26 recitátorov vybojovala výborné 2. miesto.

            Svoj talent a umelecký cit predviedli aj Liliana Krištofová z prímy a Matej Mižanin z kvarty. Hoci sa im nepodarilo umiestniť na popredných priečkach, v silnej konkurencii podali veľmi kvalitné výkony a dôstojne reprezentovali našu školu.

            Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za reprezentáciu a srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom.

            PhDr. Beáta Kovaľová

          • KNIŽNÁ POHODA SO SENIORMI

          • V rámci celoslovenskej iniciatívy Marec – mesiac knihy sme sa 24. 3. 2026 zúčastnili podujatia, ktoré pripravila Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava Knižná pohoda so seniormi. Cieľom stretnutia bolo spríjemniť seniorom čas prostredníctvom literatúry a podporiť medzigeneračné vzťahy.

            Študenti seniorom čítali vybrané ukážky z diela Kníhkupectvo nových začiatkov a vytvorili príjemnú atmosféru spoločného čítania. Súčasťou programu bolo aj hudobné vystúpenie, počas ktorého 2 naše žiačky z tercie zahrali na klavíri.

            Pani Z. Študencová (pracovníčka knižnice, ktorá toto podujatie pripravovala) ozvláštnila toto stretnutie o veselú aktivitu, v ktorej si spoločne zmerali sily žiaci tercie so seniormi.

            Strávili sme tak príjemné chvíle v spoločnosti literatúry a hudby. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

            PhDr. Beáta Kovaľová

          • Opäť sme absolútnymi víťazmi krajského kola Geografickej olympiády

          • Na krajskom kole 54. ročníka Geografickej olympiády dosiahli žiaci nášho gymnázia výnimočné výsledky. Súťaž tento rok prešla zmenou — zlúčením pôvodných kategórií A a B do jednej kategórie A, čo výrazne zvýšilo konkurenciu a znížilo šance na postup na celoslovenské kolo.

            V kategórii Z našu školu reprezentovali traja žiaci: Dominik Frohmann z 3.BB, Daniel Marcinčin a Martin Jakubko z 2.AB. Dominik obsadil v konkurencii viac ako 90 účastníkov výborné 12. miesto.

            Najvýraznejší úspech v tomto ročníku dosiahol Braňo Breza z 2.CB, ktorý súťažil paralelne v kategórii A aj Z a zároveň obhajoval svoju projektovú prácu. Získal 1. miesto v kategórii A a titul absolútneho víťaza krajského kola s maximálnym počtom bodov zo všetkých hodnotených častí súťaže. Tento výsledok mu zabezpečil postup na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční v apríli v našom hlavnom meste.

            Jeho projekt Komparatívna analýza dostupnosti bývania v Bratislavskom a Prešovskom kraji sa venoval mimoriadne aktuálnej problematike regionálnych rozdielov. Odborná porota ocenila dôslednú prácu s dátami, kvalitnú metodológiu, jasne spracované výsledky, podnetné návrhy riešení a profesionálne grafické aj kartografické spracovanie. Braňova práca preukázala vysokú úroveň odbornosti aj schopnosť uchopiť tému s prehľadom a kreativitou.

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy. Braňovi prajeme veľa úspechov na celoslovenskom kole a úprimne sa tešíme z jeho mimoriadneho výsledku.

            RNDr. Alena Lukáčová, PhD.

             

          • Výmenný pobyt Erasmus+ 2026 " Harmónia tela" KA152-YOU - Mobilita mládeže, Lotyšsko, Riga

          •  

             

            Erasmus+ je skvelý program hradený EÚ, na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe, ktorý v sebe nesie výzvy, energiu, pohyb, motiváciu, poznávanie, skúsenosti...

             

            Pozvanie partnerov z Lotyšska umožnilo skupine 8 študentov nášho gymnázia, primárne seminaristov psychológie, v termíne 07. - 15. 03. 2026 zúčastniť sa pobytu Erasmus+ v lotyšskej Rige,  v rezorte Laguna House v Sunīši.

            Cieľom pobytu bolo podporiť schopnosť mladých ľudí rozvíjať zdravé návyky, zapájať sa do medzikultúrnej výmeny a podporovať duševnú a fyzickú pohodu prostredníctvom praktických, neformálnych aktivít so zameraním na time manažment  a princípy budovania tímu, relaxačné cvičenia, plážovú jogu, kurzy výživy a harmónie tela.

            Tímy troch krajín - Lotyšska, Poľska a Slovenska, vytvorili pod vedením lotyšských facilitátorov a sprevádzajúcich pedagógov z jednotlivých krajín, v našom prípade Mgr. Martina Dancáka a Mgr. Martina Michalenka,  priateľskú, otvorenú a tvorivú klímu.

             

            Vyjadrenia účastníkov:

            Karolína Novická, III. A

            Som veľmi vďačná za túto možnosť, myslím, že mi to do života dalo veľmi veľa cenných skúseností. Je to podľa mňa veľká možnosť medzikultúrne si vymieňať informácie, rozvíjať  multilingválne kompetencie, či celkovú spoluprácu medzi zúčastnenými študentmi. Čo sa týka voľnočasových aktivít, myslím, že boli výborné, výlet na pláž som si rozhodne užila a takisto mi poskytol možnosť trochu vyjsť z komfortnej zóny, vďaka úlohám, ktoré nám zadali. Okolie hotela bolo tiež skvelé a rozhodne som si tam užívala poobedné prechádzky.  Jeden z najkrajších bol asi naozaj  výlet na pláž. Rozhodne sme sa tam nenudili, úlohy, ktoré nám zadali boli zaujímavé a myslím, že aj skupinka, s ktorou sme v ten deň boli, bola milá. Následne sme deň ukončili aj jogou, čo bol taktiež veľmi zaujímavý zážitok uprostred pláže s inými ľuďmi.

             

            Nina Vasilčinová, III. B

            Vnímam to ako jedinečnú príležitosť a som rada, že som ju využila - spoznávanie kultúr, prezentovanie, zdokonaľovanie v jazykoch, socializácia, krásna lokalita, veľa zaujímavých aktivít ale aj voľného času, deň pri mori, veľa krásnych zážitkov.

             

            Lívia Salamonová, III. B

            Skvelá príležitosť – socializácia v medzinárodnom tíme, výstup z komfortnej zóny, zlepšenie jazyka, pripravenosť organizátorov a veľmi dobrý program, spoločne trávený čas, super exkurzie.

             

            Nela Kolivošková, III. B

            Možnosť zúčastniť sa zahraničného pobytu Erasmus+ vnímam veľmi pozitívne. Je to jedinečná príležitosť spoznať inú krajinu, kultúru a zlepšiť si jazykové schopnosti, byť samostatnejšou otvorenejšou a pripravenou na prácu v medzinárodnom prostredí. Najkrajšie momenty boli spoločné chvíle s priateľmi, poobedňajšie aktivity na čerstvom vzduchu alebo návšteva detí so zdravotným postihnutím.

             

            Kristína Diškantová,III. B

            Program Erasmus+ vnímam ako super príležitosť, ktorú by som si rada zopakovala. Vyskúšala som si komunikáciu v jazykoch účastníkov pobytu, určite som získala nové zručnosti a natrénovala výstup z komfortnej zóny

                       

            Simona Čížeková, III. A

            Možnosť zúčastniť sa zahraničného pobytu Erasmus+ vnímam určite pozitívne. Bola to skvelá príležitosť na zlepšenie a získanie skúseností. Prínos projektov Erasmus+ vidím v trávení času s ľuďmi z iných krajín a s iným nastavením, kedy sme si mohli vymieňať naše skúsenosti a názory v angličtine. Preprava z PO do Krakowa bola trocha náročnejšia, ale z Krakowa do Rigy a taktiež späť boli cesta lietadlom aj letiskové záležitosti v pohode. Pozitíva vidím v dobrej organizácii,  voľnočasové aktivity sme si vlastne plánovali sami, takže by som povedala, že super. Keď sme išli na pláž a hrali sme "ľudské bingo", kde našimi úlohami boli rôzne challenges ako napríklad urobiť s nejakým okoloidúcim rozhovor...prišlo mi to milé.

             

            Pavol Kovaľ, VII. AO

            Veľmi zaujímavá príležitosť, ktorá mi dala veľa do budúcnosti a rád sa zúčastním podobnej akcie znova - spoznanie nových ľudí, nadobudnutie zaujímavých zručností, možnosť dozvedieť sa nové veci, pozitívne komentáre na naše práce (prezentácie), výborne zvládnuté  voľnočasové aktivity a výlety, čas strávený s kamarátmi zo Slovenska aj z iných krajín, výlety k pláži a do mesta, skvelá atmosféra.

             

            Marco Brandt, VII. AO

            Možnosť zúčastniť sa zahraničného pobytu Erasmus+ vnímam ako výnimočnú a super príležitosť – rozvíjanie jazyka a schopnosti komunikovať s novými ľuďmi, čas strávený s novými priateľmi, výlety, skúsenosti, zážitky...

                                            

                                                    PhDr. Ľ. Bujňáková, Mgr. M. Dancák, Mgr. M. Michalenko

          • PRÍBEH EMÍLIE FREJOVEJ

          • Autentický príbeh dievčaťa, ktoré ako jedno zo 17 detí, vďaka svojim modrým očiam a blond vlasom, prežilo tragédiu Lidíc počas 2. svetovej vojny. Príbeh Emílie Frejovej oživila 18. 3. 2026 v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava jej vnučka Kateřina Hládková. Tá našim študentom tercie a kvarty priblížila historické udalosti, vďaka ktorým sme si mohli uvedomiť, že napr. vypálenie obce nie je len historický fakt či abstraktný pojem,  ale realita, ktorá zasiahla konkrétnych ľudí.

            PhDr. Beáta Kovaľová

    • Kontakty

      • Gymnázium
      • +421 51 77 257 37
        +421 911 693 368
      • Konštantínova 2
        080 01 Prešov
        Slovakia
      • 00161110
    • Prihlásenie