Novinky

          • ZÁKUTIA KNIŽNICE  A PRÁZDNA STOLIČKA

          • V dňoch 11. a 12. 6. 2025 sa triedy 4. AB a 4. CB  vybrali prebádať zákutia Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v nových priestoroch na Slovenskej ulici. Poschodiami i suterénom nás sprevádzala skvelá pani Mgr. A. Sivaničová, ktorá nám okrem základných informácií knižnično-informačného charakteru spríjemnila prehliadku zaujímavými faktami i historkami. Neobišli sme ani výstavu Prázdna stolička. Ide o projekt žiakov Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove (EKG) o pátraní po osudoch 102 vylúčených žiakov židovského pôvodu v školskom roku 1940/1941 z EKG.

            PhDr. Beáta Kovaľová

          • Poznávací výlet Toskánsko a  Umbria

          • Náš školský výlet do Talianska bol jedinečnou kombináciou poznávania histórie, umenia, architektúry, talianskej kultúry a samozrejme zábavy. Navštívili sme viacero miest v nádhernom regióne Toskánsko a aj jeho okolí. Každý deň nám priniesol nové zážitky a výnimočné miesta, ktoré sme si určite navždy zapamätali.

             Naša prvá zastávka bola Pisa – mesto, ktoré je známe najmä vďaka svojej Šikmej veži. Navštívili sme komplex „Campo dei Miracoli“, kde sa nachádza spomínaná veža, Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, krstiteľnica sv. Jána Krstiteľa a historický cintorín Camposanto. Očarila nás nielen samotná architektúra, ale aj atmosféra tohto miesta. Po prehliadke sme sa presunuli vlakom do mestečka Lucca, ktoré je ako vystrihnuté z historickej pohľadnice. Svojimi zachovanými hradbami, úzkymi uličkami, tichými námestiami a starobylými domami nás doslova uchvátilo.

            Druhý deň sme strávili v meste Siena. Dozvedeli sme sa, že Siena je známa každoročnými pretekmi na koňoch – Palio, ktoré sa konajú na známom námestí Piazza del Campo, tvarovanom ako mušľa. V týchto pretekoch medzi sebou súťažia tzv. kontrady – mestské štvrte s vlastnými znakmi, farbami a silným patriotizmom. Navštívili sme aj katedrálu Panny Márie (Duomo di Siena)  jednu z najkrajších gotických stavieb v Taliansku s bohatou výzdobou a mozaikovou podlahou. Popoludní sme sa presunuli do San Gimignana – mestečka, ktoré nás očarilo na prvý pohľad. Prezýva sa aj "stredoveký Manhattan" vďaka množstvu zachovaných kamenných veží. Z pôvodných 72 veží sa zachovalo 15, pričom ich výstavba bola výsledkom súťaživosti medzi bohatými rodinami. Každá rodina chcela postaviť vyššiu a krajšiu. Mesto sa nachádza na kopci, a preto ponúka krásne výhľady na toskánsku krajinu. A samozrejme, nemôžeme nespomenúť svetoznámu zmrzlináreň na námestí Piazza della Cisterna. Niektorí z nás si vystáli aj 15-minútový rad, no tá zmrzlina za to naozaj stála! Medzi naše obľúbené príchute patrili tiramisu, passion fruit a nezvyčajná kombinácia "talianska trikolóra" – bazalka, paradajka a ricotta, ktorá nás príjemne prekvapila.

            Tretí deň sme sa presunuli do Assisi, ktoré mnohí z nás označili za najkrajšie a najpokojnejšie miesto celého výletu. Toto mestečko na strmom svahu Monte Subasio má neopakovateľnú duchovnú atmosféru. Z diaľky sme už videli Baziliku sv. Františka, ktorá je obrovská a nádherne vyzdobená. Vnútorné fresky a architektúra baziliky v nás zanechali hlboký dojem. Ešte pred prehliadkou Assisi sme však navštívili aj mestečko Santa Maria degli Angeli, ktoré leží priamo pod Assisi a je neoddeliteľne späté so životom a smrťou sv. Františka. Práve tu sa nachádza Bazilika  Santa Maria degli Angeli, v ktorej vnútri sa ukrýva malý kostolík Porciunkula.  Ide doslova o kostol v kostole. Tento malý, ale veľmi významný kostolík je miestom, kde sv. František založil svoj rehoľný rád a kde neskôr aj zomrel. Atmosféra tohto miesta bola veľmi silná a dojímavá. V podvečer sme sa presunuli späť na ubytovanie, kde nás večer čakala rozlúčková párty. Pizza, DJ, smiech a tanec len tieto štyri slová vystihujú náš posledný večer. Bola to chvíľa plná radosti, priateľstva a spomienok, na ktorú budeme ešte dlho spomínať.

            Posledný deň patril Florencii, mestu renesancie, umenia a kultúry. Na začiatku sme navštívili majestátnu katedrálu Santa Maria del Fiore (Duomo) s ikonickou kupolou od Brunelleschiho. Vedľa nej sa nachádza baptistérium San Giovanni so známymi bronzovými dverami. Prešli sme sa aj po slávnom moste Ponte Vecchio, ktorý je plný obchodíkov so zlatom a šperkami. Na námestí Piazza della Signoria sme obdivovali Neptúnovu fontánu, sochu Dávida (repliku originálu) od Michelangela a ďalšie diela, ktoré robia z tohto námestia akési podujatie pod holým nebom. Na záver sme navštívili slávnu Galériu Uffizi, ktorá je naozajstným labyrintom umenia. Najviac nás zaujal obraz Zrodenie Venuše od Botticelliho, ktorý je obrovský a veľmi pôsobivý. Videli sme aj portréty členov rodu Medici, ktorý bol jednou z najvplyvnejších rodín v období renesancie. Vďaka ich mecenášstvu sa Florencia stala kolískou umenia a kultúry.

            Počas celého výletu sme mali skvelú sprievodkyňu Zuzku, ktorá nám všetko pútavo vysvetľovala, vždy bola ochotná pomôcť a jej výklad bol plný zaujímavostí. O našu bezpečnosť a pohodlnú cestu sa postarali úžasní šoféri, ktorým patrí veľké poďakovanie. A v neposlednom rade ďakujeme aj naším pani učiteľkám, ktoré tento výlet s láskou a veľkou snahou pripravili. Bez nich by sme nezažili toľko krásnych momentov. Bol to výlet, na ktorý budeme ešte dlho spomínať, nielen pre miesta, ktoré sme navštívili, ale aj pre spoločné zážitky, smiech a priateľstvá, ktoré sa počas týchto dní ešte viac prehĺbili. A už teraz sa tešíme na ďalšiu školskú cestu!

            študentky z 2.B

             

             

          • Úspešní biológovia v celoslovenskom i krajskom kole predmetovej olympiády v kategóriách A, E

          • MAROŠ FURMAN z triedy V.CB so svojou súťažnou prácou Kenozoické paleonáleziská v okolí Prešova získal 5. miestoceloslovenskom kole Biologickej olympiády v najvyššej kategórii A – projektovej časti. Pred odbornou celoštátnou komisiou obhájil svoj terénny výskum s praktickou ukážkou fosílií.

            Celoslovenské kolo 59. ročníka olympiády prebiehalo formou vedeckej konferencie a predstavovalo prehliadku prírodovedného intelektu mladých vedcov v kategóriách A, B, C. Podujatie sa uskutočnilo 11. – 13. 4. 2025 pod záštitou dekana Prírodovedeckej fakulty UK, prof. RNDr. Petra Fedora, DrSc. Súťaž zároveň poskytla priestor na dialóg a spoluprácu medzi študentmi a vysokoškolskými pedagógmi. Spestrením programu bola návšteva paleontologického múzea v bratislavskej Dúbravke.

            Niektoré z projektových prác budú prezentované na podujatí Biology Fair na GKII (17. jún 2025). Návštevníci sa dozvedia viac napríklad o liečivých účinkoch húb, biodegradácii plastov pomocou múčnych červov, krúžkovaní bocianov, či vplyve kyseliny gyroforovej na mozgové nádory – to je len úzky výber z 34 tém súťažných prác celoslovenského kola.

            „Vďaka Biologickej olympiáde som mohol šíriť svoju záľubu v paleontológii a stretnúť ľudí, ktorí zdieľajú rovnaké nadšenie pre prírodu. Počas celej súťaže som cítil, že sem patrím a môžem dať zo seba maximum. Nakoniec ma veľmi potešilo 5. miesto, ale rovnako aj večerný program – návšteva paleontologickej expozície v Dúbravke, kde som spoznal ďalšieho zanieteného paleontológa. Odporúčam každému, kto má záľubu a dáva jej všetko, zapojiť sa do podobných programov ako biologická olympiáda, kde môže ukázať svoj talent.“

            (Maroš Furman, V. CB)

             

            LAURA CÁRIKOVÁ z triedy príma A získala 6. miestokrajskom kole Biologickej olympiády v kategórii E, odbornosť zoológia, v konkurencii 22 súťažiacich. Súťaž sa konala 13. 5. 2025 na ZŠ Sibírska v Prešove. Laura postúpila z okresného kola, ktoré sa uskutočnilo 9. 4. 2025 v CVČ na Októbrovej ulici, kde obsadila 2. miesto.

            Laura patrí medzi nováčikov v biologickej olympiáde a súťažila so staršími žiakmi základných škôl prešovského kraja.

            „Na pozorovaní živočíšnych druhov ma fascinuje ako dokážu prežiť, adaptovať sa a nájsť si potravu.  Zoológiu som si vybrala preto, lebo mám doma už 5 rokov veľmi milé domáce zvieratko, ktoré veľmi spríjemňuje život celej rodine a neškodí žiadnemu inému druhu. Zvieratá sú významné a dôležité v potravovom reťazci, ale taktiež ako domáci miláčikovia a svoje zastúpenie majú aj v ľudských povolaniach. Na všetkých desiatich pozorovaných druhoch som si všimla, že každé z nich vie presne čo má robiť, aby prežilo a prežili ich mláďatá. Z mojej zbierky sa mi najviac páči veverica, pretože sa vie veľmi dobre šplhať po stromoch, rýchle sa pohybuje a svoj krásny veľký chvost využíva na rovnováhu  pri skokoch aj z konára na konár. Živí sa rôznymi orieškami. Vo svojej práci som najviac používala metódy práce s odborným textom, hľadaním, následným triedením a určením živočíšnych druhov do jednotlivých taxónov (systematických skupín). Príroda sa mení v každom ročnom období, a zaujímavé na nej je, že jednotlivé druhy dokážu nerušene fungovať a zachovať tak biologickú rovnováhu v krajine.“

            (zo Správy pozorovaných druhov; L. Cáriková, kat. E, ZOO) 

             

            Biologická olympiáda, kategória E, je orientovaná na najmladšie vekové kategórie žiakov, je zameraná na podrobné poznávanie rozmanitého sveta rastlín, živočíchov, prírodnín, ktoré zahŕňa správnu identifikáciu, (slovenský aj odborný názov) a taxonómiu vybraných druhov. Jednotlivé časti súťaže kladú dôraz na prácu v teréne, jednoduché inventarizačné pozorovania prírody vo svojom okolí a získavanie poznatkov o predpísaných prírodninách z viacerých vedných odvetví, zahŕňajúcich ekológiu a ochranu prírody.

            BiO kat. E predstavuje vhodnú prípravu pre ďalšie kategórie Biologickej olympiády.

             

            Srdečne blahoželáme obidvom súťažiacim a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy. Ďakujeme, že dotvárate prírodovednú identitu Predmetovej komisie biológie na GKII.

             

            PK BIO na GKII

          • Exkurzia strojárskych spoločností

          • Dňa 26. 5. 2025 sme sa my, žiaci tried 3.A a 3.B, zúčastnili odbornej exkurzie v dvoch významných strojárskych spoločnostiach v Prešove a Veľkom Šariši – TOMARK, s.r.o. a GOHR, s.r.o. Exkurzia sa uskutočnila na pozvanie Ing. Olejára, ktorý nám chcel priblížiť možnosti vzdelávania a budúceho uplatnenia v oblasti strojárstva.

            Spoločnosť TOMARK s.r.o., založená v roku 1995, sa špecializuje na obrábanie, tvárnenie a delenie hutného materiálu, ako aj na výrobu zváraných konštrukcií a komponentov. Ich produkty nachádzajú uplatnenie v automobilovom priemysle, dopravných systémoch, poľnohospodárstve a energetike. Zaujímavosťou je ich divízia TOMARK AERO, ktorá sa venuje návrhu a výrobe ultraľahkých športových lietadiel, ako sú modely Viper SD4 a Skyper GT9. Počas návštevy sme mali možnosť vidieť výrobné procesy a technológie, ktoré spoločnosť využíva pri výrobe svojich produktov.

            Spoločnosť GOHR s.r.o., založená v roku 1999, sa špecializuje na výrobu komponentov pre tunelovú techniku, dopravníky, stavebné stroje, drviace zariadenia a žeriavovú techniku. Počas prehliadky sme sa oboznámili s procesmi výroby a montáže ťažkých oceľových konštrukcií, ako aj s rôznymi projektmi, na ktorých spoločnosť pracuje. Zaujala nás najmä rozmanitosť produktov a dôraz na kvalitu a bezpečnosť pri výrobe.

            Exkurzia nám poskytla cenný pohľad do praxe strojárskeho priemyslu a ukázala nám, aké možnosti vzdelávania a kariéry táto oblasť ponúka. Obe spoločnosti nás zaujali svojou profesionalitou, moderným prístupom a dôrazom na kvalitu. Ďakujeme Ing. Olejárovi za sprostredkovanie tejto exkurzie.

            Veronika Babiková 3.B

            PK fyziky a chémie

          • Exkurzia - severovýchodné Slovensko

          • V dňoch 21. -23. mája 2025 sa triedy sekunda, tercia a kvarta spolu s ich triednymi učiteľmi B.  Kovaľovou, M. Mruzovou, V. Kordaničovou a pánom učiteľom O. Sabolčíkom zúčastnili exkurzie na severovýchodnom Slovensku.

              🔰Prvý deň sme navštívili Vojenské historické múzeum vo Svidníku. Hneď na to sme sa presunuli na zaujímavé miesto - Údolie smrti, kde sme strávili príjemný slnečný deň . Následne sme sa presunuli na Duklu, kde sme si pozreli Pamätník Československej armády na Dukle (je to národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944) a navštívili sme vyhliadkovú vežu na Dukle. Potom naša cesta smerovala na naše ubytovanie - Sninské rybníky. Náš deň sme zakončili pozorovaním nočnej oblohy v planetáriu Kolonica. Videli sme dvojhviezdy, planétu Mars a Mliečnu hmlovinu. ⭐

               🔰Nasledujúci deň sme sa vybrali na prehliadku Múzea Zemplínske Hámre, kde sme nielen razili mince, ale viezli sme sa vláčikom do štôlne.  Po tomto zážitku sme sa presunuli na veľmi zaujímavé miesto - Topoľa, múzeum remesiel.  Tu si dievčatá vyskúšali piecť domáci chlebík a zemiakové lokše, na ktorých sme si všetci pochutnali. Chlapci rúbali drevo a vyskúšali si prerezať veľký peň. V závere prehliadky sme si vyskúšali aj ako sa mláti jačmeň.  Zahrali sme si na fujarách.  Chlapci vyrábali píšťalky.  Aj keď počasie nám neprialo, dokázali sme si zahrať futbal.  Ešte sme sa pozreli na vyhliadku vodnej nádrže Starina. Deň sme zakončili všetci spolu.  Hrali sme volejbal , spievali naše obľúbené pesničky a trávili čas všetci spolu.  ⛰

               🔰Posledný deň nám počasie neprialo, ale aj napriek tomu sme sa vybrali na Morské oko.   Lesným chodníkom sme vnímali krásu prírody.  Na konci sme si pochutnali na výbornom čajíku a hranolkách.  Po skončení sme sa tešili na skvelý návrat domov s prianím, aby sme si čo najskôr niečo podobné mohli zopakovať. 🌳

            Ďakujeme ❤

            Alexandra Mruzová (2. AO)

          • SCIO testovanie na GK2

          • 🎓 Tento školský rok sme na Gymnáziu Konštantínova 2 v spolupráci so spoločnosťou SCIO zorganizovali 6 testovacích sobôt, počas ktorých sme odadministrovali vyše 1500 testov – náhrady prijímacieho konania na mnohé vysoké školy a fakulty na Slovensku a v Čechách.

            Veríme, že všetci účastníci dosiahli výsledok, v ktorý dúfali, a že im testy pomohli otvoriť dvere na vysnívané študijné odbory.

            Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu!

            🍀📅 V testovaniach plánujeme pokračovať aj budúci rok – tešíme sa na ďalšie stretnutia!

            Mgr. Lukáš Sopko

          • Regionálne kolo súťaže v rétorike

          • Pred niekoľkými dňami sa uskutočnilo Regionálne kolo súťaže v rétorike, ktorého organizátorom bol Útvar divadelnej osvety pri DJZ v Prešove. 

            Cieľom súťaže je formovať vzťah mladého človek k rodnému jazyku, rozvíjať verbálno-komunikačné schopnosti mládeže, skvalitňovať ich rečový prejav, vyhľadávať talentovaných žiakov, rozvíjať ich nadania a vytvoriť konkurenčné prostredie na vzájomné porovnávanie svojich schopností.

            Našu školu reprezentovali Marco Andreas Brandt a Pavol Kovaľ (VI.AO). Obaja študenti boli veľmi úspešní. M. A. Brandt súťaž vyhral a bude nás reprezentovať v celonárodnom kole. P. Kovaľ obsadil 2. miesto. Obom študentom srdečne blahoželáme a Marcovi budeme držať prsty v celoslovenskom kole.

            PhDr. Ľudmila Schvalbová

          • SlavCon 2025

          • Motto: ,,Ponorme sa sveta kníh, filmov a seriálov"

            Ide už o 18. ročník medzinárodného trojdňového festivalu fantasy, sci-fi, histórie, mytológie a popkultúry. Je určený pre všetkých fanúšikov literatúry, filmu, seriálov, hier, histórie, larpu a výtvarného umenia.

            Festival sa konal v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu na Námestí slobody v Bratislave v dňoch 25. až 27. apríla 2025.

            V trojdňovom programe si účastníci mohli vybrať rôzne prednášky, diskusie a workshopy z týchto oblastí, vystúpenia a súťaže. Organizátorom bolo OZ Spoločenstvo Tolkiena, Združenie fantastiky a od roku 2011 aj OZ SciFi Guide.

            Medzi účastníkmi festivalu bol aj náš študent Andrej Hrabovecký (2.BB), ktorý v literárnej súťaži v kategórii Mládež získal krásne tretie miesto za poviedku Pomaly hasnúca sviečka.

            Srdečne blahoželáme.

            PhDr. Ľudmila Schvalbová

          • Ondrej Sabolčík - Pracovník s mládežou 2024

          • Práca s mladými ľuďmi je nesmierne hodnotná, no zároveň náročná a plná výziev. NIVAM sa už po štvrtýkrát rozhodol oceniť tých, ktorí sa aj napriek týmto náročnostiam stále s láskou a odhodlaním venujú našej mládeži. 

            Jedným z ocenených za Prešovský samosprávny kraj bol aj učiteľ nášho gymnázia, Mgr. Ondrej Sabolčík.

            Ondrej, učiteľ dejepisu a geografie na Gymnáziu Konštantínova, je mentorom, ktorý mladých ľudí vedie k osobnostnému rastu, tímovej spolupráci a spoločenskej zodpovednosti. Okrem výučby sa venuje koordinácii programu DofE, kde v roku 2024 motivoval viac ako 80 študentov k systematickému rozvoju. Vedie turistický klub, organizuje výlety s historickým a vzdelávacím presahom, napríklad do Osvienčimu, a každoročne zapája mladých do environmentálnych aktivít, ako je záchrana žiab na Sigorde. Svojím nezištným nadšením a zápalom vytvára komunitu, kde sa študenti cítia podporovaní, inšpirovaní a pripravení aktívne formovať svoju budúcnosť.

            Ondrejovi srdečne blahoželáme a prajeme mu veľa síl a energie v ďalšej práci.

            spracované podľa NIVAM

    • Kontakty

      • Gymnázium
      • +421 51 77 257 37
        +421 911 693 368
      • Konštantínova 2
        080 01 Prešov
        Slovakia
      • 00161110
    • Prihlásenie