Novinky
Svetový deň duševného zdravia na GK2 💚
🎥 Turistický Klub Horné Gymko v NÍZKYCH TATRÁCH 🏔️
SLÁVNOSTNÉ VYHODNOTENIE 60. ROČNÍKA LITERÁRNEHO KEŽMARKU
3. 10. 2025 sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže Literárny Kežmarok.
Porota, v zložení Eva Raffajová, Slavomíra Očenášová, Július Lomenčík a Igor Válek, vybrala najlepších začínajúcich autorov. Do 60. ročníka sa prihlásilo 188 autorov, ktorí spolu odoslali až 466 prác. Literárny Kežmarok bol určený hlavne pre začínajúcich študentských autorov, ku ktorým sa pripojil aj náš žiak ERIK BARAN z tercie, ktorý si, vďaka svojmu talentu, „vypísal“ čestné uznanie. Veľmi sa tešíme z Erikovho úspechu, zároveň mu srdečne blahoželáme a želáme veľa tvorivého úsilia a chuti do písania.
PhDr. Beáta Kovaľová
🎥 Turistický Klub Horné Gymko v ZAKOPANOM 🏔️
🎥 Turistický Klub Horné Gymko posiela pozdrav z ÁLP
🎬 Nezabudnite dať like 👍 a sledovať náš kanál 😊
ŠtrbaRace

Believe in Yourself!
Pod týmto názvom sa niesla motivačná prednáška nášho hosťa Joachima Kässmodela z našej partnerskej školy v bavorskom Landsbergu.
Dňa 19. septembra 2025 sa prihlásení študenti našej školy spolu s nemeckými študentmi z výmenného pobytu započúvali do pútavého životného príbehu, ktorý im Joachim sprostredkoval. O prekvapivé momenty v jeho rozprávaní nebola núdza, veď kto sa môže podeliť o zážitky úspešného podnikateľa v Barcelone či Číne, stretnutím s Billom Gatesom, ovládaním šiestich jazykov no i dvojročnou cestou okolo sveta na bicykli. Joachim však nespomínal len svoje úspechy, no i početné ťažké chvíle, ktoré im predchádzali...
A to všetko s jediným cieľom, a to inšpirovať študentov a podporiť ich v ich úsilí nasledovať svoje sny, nepodľahnúť nástrahám dnešnej doby a nevzdávať sa na ceste k svojmu lepšiemu JA.
Veríme, že takto strávený čas bol pre našich študentov prínosom k rozvoju ich osobnosti a inšpiráciou do ďalšej práce na sebe.
Mgr.Pavlína Olejárová
za organizačný tím
🌍 Výmenný pobyt s družobnou školou z Landsberg am Lech (Nemecko) 🇩🇪🤝🇸🇰
Energia, smiech, nové priateľstvá a spoločne objavované príbehy Slovenska – aj tak by sa dal opísať týždeň od 13. do 21. septembra 2025, keď sme na našej škole v Prešove hostili 14 študentov a učiteľov z mesta Landsberg am Lech. Naši hostia nebývali v hoteli, ale priamo v rodinách slovenských študentov, čo im umožnilo spoznať Slovensko zblízka – cez každodenný život, kuchyňu, rozhovory aj nezabudnuteľnú pohostinnosť.
Celý pobyt sa niesol v znamení objavovania – krajiny, histórie, ale aj hodnôt, ktoré spájajú mladých ľudí naprieč hranicami. Program bol nabitý od prvého do posledného dňa.
🏔 Turistika v Tatrách priniesla našim hosťom nielen krásne výhľady, ale aj spoločné zážitky v prírode, ktoré utužili vzájomné priateľstvá.
🏰 Na Orave sme objavovali históriu – majestátny Oravský hrad, Brestovskú jaskyňu a tradičnú dedinu v Zuberci, ktorá študentom priblížila spôsob života v minulosti.
🏙 Nemenej zaujímavá bola návšteva Košíc, kde študenti navštívili Múzeum obetí komunizmu. Vďaka komentovaným prehliadkam a workshopom mohli reflektovať na hodnotu slobody a demokracie.
Špeciálne miesto v programe mala aj prehliadka Prešova, kde naši žiaci sprievodcovským spôsobom predstavili nemeckým rovesníkom históriu a zaujímavosti mesta.
📚 Do školského života sa hostia zapojili prostredníctvom účasti na vyučovaní, kde si vyskúšali vybrané hodiny a zažili aj zábavný rýchlokurz slovenčiny. 🎤Zaujímavým obohatením bola aj prednáška jedného z nemeckých učiteľov, ktorý sa podelil o svoj fascinujúci životný príbeh, cestovateľské zážitky a skúsenosti zo sveta.
🤝 Neoddeliteľnou súčasťou programu bola aj spoločná projektová práca, v rámci ktorej sa zmiešané slovensko-nemecké tímy venovali témam spojeným s demokraciou, slobodou a spoluprácou. Výsledkom boli prezentácie, ktoré ukázali, že napriek rôznym kultúrnym prostrediam dokážu mladí ľudia spoločne hľadať riešenia a deliť sa o svoje pohľady.
Každý účastník si odniesol niečo iné – niekto si zlepšil jazykové zručnosti, iný našiel nových kamarátov, ďalší objavil nové pohľady na kultúru a spoločnosť. Spoločne však prekonali výzvy, vystúpili zo svojich zaužívaných rámcov a ukázali odvahu aj otvorenosť.
Veľká vďaka patrí rodinám našich študentov, ktoré hostí prijali pod svoju strechu a poskytli im domov ďaleko od domova.
👉 Ak by si sa rád stal súčasťou podobného dobrodružstva, prihlasovanie je už spustené! Viac informácií nájdeš u Mgr. Lukáša Sopka.
Výmenný pobyt bude pokračovať už v máji 2026, tentokrát v Nemecku. 🇩🇪✨Link na fotogalériu: 2025 Prešov
Mgr. L. Sopko
11
Účelové cvičenia
Druhá polovica mesiaca september bola venovaná účelovým cvičeniam pre našich mladších žiakov. Dňa 18.09.2025 sa pešou turistikou do Relaxparku Košariská vydala trieda I.AO a trieda II.AO a deň na to (19.09.2025) triedy III.AO a IV.AO pod vedením našich pedagógov. Po pešom presune sa žiaci venovali športovým aktivitám, aktivitám z oblasti dopravnej výchovy, protipožiarnej ochrany a zdravotníckej prípravy. Počasie nám prialo dokonale a súťažnou formou si v oblasti vedomosti a zručnosti zmerali sily.
Ďakujeme pedagógom (Mgr. J. Makovič, Mgr. Z. Lašáková, PaedDr. M. Mochnacká, Mgr. V. Vagaská, Mgr. M. Rendvanská) za výbornú spoluprácu a Relaxparku Košariská za skvelú možnosť využitia areálu.
Mgr. Martina Kušnirová
10
Skvelý tím dobrovoľníkov GK2 – seminaristov psychológie, v zbierke BIELA PASTELKA 2025
19. september 2025 bol hlavným dňom verejnej zbierky Biela pastelka 2025, organizovanej Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Tento rok sa konal už 24. ročník celoslovenskej akcie, ktorá sa realizuje v stovkách miest a obcí.
"Zbierka Biela pastelka pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím získať zručnosti nevyhnutné pre samostatný život – od bezpečnej chôdze s bielou palicou, čítania a písania Braillovým písmom cez prácu s náročnými technickými pomôckami ako sú počítače a mobilné telefóny až po zvládanie starostlivosti o domácnosť či uplatnenie sa v zamestnaní," vysvetľuje Eliška Fričovská, PR manažérka ÚNSS. Zbierka tiež pomáha zastrešiť aktivity zamerané na obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím, odstraňovanie bariér či aktivizovanie nevidiacich a slabozrakých.
Veni, (ne)vidi, vici
Alebo... prišli, (ne)videli...a napriek tomu zvíťazili v každodenných disciplínach. Aj tak by sa dalo opísať motto aktuálneho ročníka zbierky Biela pastelka, ktoré upriamuje pozornosť verejnosti na skutočnosť, že aj bez zraku možno zvládnuť výzvy bežného dňa – hoci niektoré z nich sú náročnejšie, než si my, vidiaci, vieme predstaviť. Aby nevidiaci dokázal bezpečne prejsť ulicu, dostať sa do práce či školy, alebo si bez nehody naliať horúcu vodu do šálky kávy, musí sa to najskôr naučiť. Práve v tom mu pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska – aj vďaka darcom, ktorí podporujú verejnú zbierku Biela pastelka.BIELA PASTELKA je symbolom neviditeľných línií, symbolom sveta nevidiacich, príležitosťou k prejaveniu ľudskej ušľachtilosti a solidarity. Pomáha hľadať riešenia v často ťažkých situáciách, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Biela pastelka znamená svetlo, keď okolo je tma.
ÚNSS v Prešove nás požiadala o pomoc dobrovoľníkov – študentov, ktorí ponúkali v uliciach nášho mesta a taktiež aj v našej škole biele pastelky ako prejav ľudskej solidarity a dobrej vôle.NEVÁHALI sme...
Z vyjadrenia zapojenej študentky, dobrovoľníčky Sáry:
„Počas zbierky sme nemali nijaké problémy, stretli sme veľmi milých ľudí. A máme obohacujúcu skúsenosť. Ďakujeme, že sme sa mohli zúčastniť."
PhDr. Ľ. Bujňáková, školská psychologička
1
